Hašiš
Hašiš je lehká droga, pryskyřice z rostlin konopí setého (Cannabis sativa). Jako u marihuany, účinná látka je tetrahydrocannabinol (THC), hašiš je jen „vydatnější“ verze téhož. Běžně se s marihuanou kombinuje. Získává se buď třením květenství samičích rostlin (na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice) nebo extrakcí s tuky ve vařící vodě a následnou krystalizací.
Má hnědou nebo tmavě zelenou až černou barvu. Je pevného skupenství, po zahřátí měkne. Kromě pevné formy také existuje hašišový olej, který je silnější. Ten se získává buď destilací pomocí butanu (v plynném skupenství) nebo destilací pomocí jiných látek. Obojí je ovšem komplikované a nebezpečné (butan je silně hořlavý)[1].
Účinky
Obchod s hašišem v Kathmandu v roce 1973.
Účinky jsou závislé na typu osobnosti, podobné jako u marihuany ovšem s tím rozdílem, že intoxikovaný má větší pocit klidu a vyrovnanosti, je nad věcí. Čas je vnímán zkresleně, plyne velmi pomalu[2]. Zvuky a barvy jsou vnímany jasněji, při požití větších dávek mohou přejít až ve zrakové nebo sluchové halucinace. Objevují se pocity deperzonalizace, někdy i poruchy krátkodobé paměti. Negativní účinky (kromě běžných spojených s kouřením a s poruchou plic) nejsou známy.
Nejčastěji se kostička hašiše nahřeje zapalovačem, nadrolí se (většinou měně než 250 miligramů), smíchá se s tabákem a ubalí se hašišový joint. Nebo se kouří samotný ve vodní dýmce. Intoxikace pak trvá necelou hodinu. Dá se používat i ústně, pak je potřeba větší množství (asi
V Česku je hašiš ilegální drogou. Na černém trhu se nejčastěji objevuje marocký hašiš[3] (není tak kvalitní jako např. afgánský nebo nepálský). Množství
hasis
(ivetka, 23. 10. 2009 23:18)