Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hašiš

Hašiš je lehká droga, pryskyřice z rostlin konopí setého (Cannabis sativa). Jako u marihuany, účinná látka je tetrahydrocannabinol (THC), hašiš je jen „vydatnější“ verze téhož. Běžně se s marihuanou kombinuje. Získává se buď třením květenství samičích rostlin (na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice) nebo extrakcí s tuky ve vařící vodě a následnou krystalizací.

Má hnědou nebo tmavě zelenou až černou barvu. Je pevného skupenství, po zahřátí měkne. Kromě pevné formy také existuje hašišový olej, který je silnější. Ten se získává buď destilací pomocí butanu (v plynném skupenství) nebo destilací pomocí jiných látek. Obojí je ovšem komplikované a nebezpečné (butan je silně hořlavý)[1].

Účinky

 

Obchod s hašišem v Kathmandu v roce 1973.

Účinky jsou závislé na typu osobnosti, podobné jako u marihuany ovšem s tím rozdílem, že intoxikovaný má větší pocit klidu a vyrovnanosti, je nad věcí. Čas je vnímán zkresleně, plyne velmi pomalu[2]. Zvuky a barvy jsou vnímany jasněji, při požití větších dávek mohou přejít až ve zrakové nebo sluchové halucinace. Objevují se pocity deperzonalizace, někdy i poruchy krátkodobé paměti. Negativní účinky (kromě běžných spojených s kouřením a s poruchou plic) nejsou známy.

Užívání

Nejčastěji se kostička hašiše nahřeje zapalovačem, nadrolí se (většinou měně než 250 miligramů), smíchá se s tabákem a ubalí se hašišový joint. Nebo se kouří samotný ve vodní dýmce. Intoxikace pak trvá necelou hodinu. Dá se používat i ústně, pak je potřeba větší množství (asi 2 g). Nejčastěji se míchá s něčím, co obsahuje tuky např. s jogurtem nebo kapučínem (protože účinná látka je rozpustná v tucích). Intoxikace pak trvá dvě až tři hodiny.

Dostupnost

V Česku je hašiš ilegální drogou. Na černém trhu se nejčastěji objevuje marocký hašiš[3] (není tak kvalitní jako např. afgánský nebo nepálský). Množství 1 gramu představuje kvádr veliký asi 15 × 8 × 4 mm. Nekvalitní hašiš se pozná podle toho, že se drolí, kdežto kvalitní hašiš, nazývaný „plastik“ je oproti tomu vysoce kvalitní, protože obsahuje hodně pryskyřice a nedrolí se, ale připomíná spíš plastelínu. Hašišový olej se k nám nedováží, nebo je ho extrémně těžké sehnat. Občas se mezi pěstiteli může objevit domácí hašiš a haš olej, který může být kvalitnější než dovozový hašiš.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hasis

(ivetka, 23. 10. 2009 23:18)

hašiš bych chtěla vyzkoušet:))